• XXII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”

• 24.06.2023
        • Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków, oprócz sprawowania obowiązków związanych z zabytkami włącza się czasem do inicjatyw służących m.in. propagowaniu wśród młodzieży wiedzy o lokalnych zabytkach. Takim wydarzeniem była kolejna, XXII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu, w której udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych tutejszego powiatu – w sumie 11 zespołów uczestników. WKZ – Dariusz Barton – objął imprezę patronatem, który zaowocował rywalizacją o Grand Prix oraz ufundowaniem nagród dla zwycięzców w tej rozgrywce oraz w kategorii zespołowej szkół ponadpodstawowych.

Udział w Olimpiadzie wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Godkowie, Młynarach, Zwierznie, Jegłowniku i Żurawcu oraz z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Zespołu Szkół w Pasłęku.

W pierwszym etapie konkursu, który odbył się wcześniej, komisja oceniła zespołowe prace multimedialne – kartki pocztowe (szkoły podstawowe) oraz plakaty interaktywne (szkoły ponadpodstawowe), przekazujące wiedzę na temat atrakcji gminy (przyroda, zabytki, ciekawe miejsca). Zostały one zaprezentowane w dzisiejszej części konkursu. Również dziś uczniowie musieli rozwiązać test wiedzy, a najlepsi dodatkowo zmierzyli się w rywalizacji o Grand Prix historii powiatu elbląskiego, odpowiadając na pytania zadawane przez WKZ.

W wyniku tego:

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Gabriel Wieliczko ze Szkoły Podstawowej w Młynarach,

II miejsce oraz tytuł Mistrzyni Grand Prix historii powiatu elbląskiego w kategorii szkół podstawowych otrzymała Natalia Lichołat ze Szkoły Podstawowej w Młynarach,

III miejsce zajął Bartosz Garstka ze Szkoły Podstawowej w Młynarach.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce zajął Aleksander Rokicki z Zespołu Szkół w Pasłęku,

II miejsce oraz tytuł Mistrza Grand Prix historii powiatu elbląskiego w kategorii szkół ponadpodstawowych trafiły do Mikołaja Drysiaka – również z Zespołu Szkół w Pasłęku,

III miejsce zajęła Alicja Dobrzyńska także z Zespołu Szkół w Pasłęku

W rywalizacji zespołowej szkół podstawowych:

I miejsce zajęła ekipa ze Szkoły Podstawowej w Młynarach (Natalia Lichołat, Gabriel Wieliczko, Bartosz Garstka),

II miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie (Jakub Mikulewicz, Bartosz Pluta, Paweł Sulicki),

III miejsce grupa ze Szkoły Podstawowej w Godkowie (Marta Srebnik, Tomasz Kamiński, Tomasz Byk).

Wśród zespołów ze szkół ponadpodstawowych

I miejsce zajął pierwszy Zespół Szkół w Pasłęku (Alicja Dobrzyńska, Mikołaj Drysiak, Bruno Korpysa),

II miejsce zajęła kolejna ekipa z tego samego Zespołu Szkół (Weronika Wrońska, Weronika Czebanik, Aleksander Rokicki),

zaś III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku (Aleksandra Łubkowska, Weronika Drzewiecka, Maciej Moraczewski).

Nie zabrakło też nagród pocieszenia, jak również smacznego poczęstunku przygotowanego przez Gospodarza imprezy – Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Laureatom serdecznie gratulujemy, podobnie, jak ich opiekunom – nauczycielom, którzy zajęli się przygotowaniem młodzieży do Olimpiady.

• Zawody wędkarskie

• 24.06.2023

• 11 czerwca 2023r.  na rzece Balewka odbyły się Zawody wędkarskie spławikowe dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierznie i w Żurawcu. Udział wzięło 23 uczestników (11 z SP Żurawiec, 12 z SP Zwierzno) . Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: klasy I – IV  i  V – VIII.

Wyniki I kategorii  – klasy  I – IV:

I miejsce  (1190 pkt) – Marika Lezner,  klasa II  - SP Żurawiec

II miejsce  (975 pkt) – Warlikowski Krzysztof,  klasa III   - SP Żurawiec

III miejsce (880 pkt) – Hanna Rurka,  klasa I - SP Zwierzno

Wyniki II kategorii – klasy  V – VIII:

I miejsce  (1185 pkt) – Karol Stefański, klasa V  - SP Żurawiec

II miejsce  (1100 pkt) – Kacper Synowiecki,  klasa VII - SP Zwierzno

III miejsce  (780 pkt) – Karol Fornalski,  klasa VIII - SP Zwierzno

Zdobywcy czołowych miejsc otrzymali puchary i nagrody: wędki, kołowrotki, siatki, torby, krzesełka, zanęty. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali  akcesoria wędkarskie ufundowane przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu, Koło Elektrociepłownia Elbląg oraz p. Piotra Pogodę. Przed zawodami odbyło się szkolenie wędkarskie dotyczące regulaminu zawodów i regulaminu amatorskiego połowu ryb. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych. Wielu z nich po raz pierwszy brało udział w zawodach.

• Wrocław w trzy dni. Integracja klasy 6 na wycieczce.

• 04.06.2023
        • 15 – 17 maja klasa szósta  odbyła wycieczkę do Wrocławia. Po kilku godzinach jazdy  pociągiem  i  zakwaterowaniu  w hostelu  rozpoczęły się atrakcje. Były  to : Panorama Racławicka, Ogród Japoński, wieża Sky Tower, ZOO i Afrykarium, przejazd przez Odrę POLINKĄ, poszukiwanie krasnali, park trampolinowy  i  park wodny. Nadrzędnym celem wycieczki była integracja zespołu klasowego.

• Święta Konstytucji 3 Maja

• 04.06.2023
        • 27. kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 232. rocznica uchwalenia  jednego z najstarszych na świecie dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.